Tayvan edebiyatı - Taiwanese literature

Tayvan edebiyatı tarafından yazılan literatürü ifade eder Tayvanlı Tayvan'da şimdiye kadar kullanılan herhangi bir dilde Japonca, Tayvanlı Han (Hokkien, Hakka ve Mandarin ) ve Avustronezya Diller.

Romanlar, kısa hikayeler ve şiir 長篇小說、短篇小說和詩歌

Tayvan, çok sayıda roman yazarının ve (özellikle) kısa hikayelerin geniş bir okuyucu kitlesine sahip olduğu, çoğu on yıllardır devam eden çok aktif bir edebiyat sahnesine sahiptir. Önde gelen yazar ve şairlerden kısa bir seçki şunları içerir(著名作家和詩人):

Bakın Tayvanlı yazarların tam listesi.

Benzer şekilde, Tayvan'da büyük bir şiir topluluğu var ve İngilizce çeviride Tayvanlı şiirin birkaç antolojisi var.

Tayvan'da edebiyat ve diğer sanatlar arasındaki iki çapraz tozlaşma alanı arasında modern dansı (özellikle modern dans topluluğu Cloud Gate Dans Tiyatrosu, yazar tarafından kuruldu ve yönetildi Lin Huai-min ) ve film yapımı (hikayelerin yapımları dahil) Huang Chunming Tayvanlı lider film yapımcısı tarafından yönetildi Hou Hsiao-hsien ).

1990'larda bir yerli Tayvan edebiyat hareketi.

Siyasetle ilgili edebiyat

Kurulması ile Komünist 1949'da Çin anakarasında rejim, anakara Çin'den kitaplar Tayvan'da genellikle basılmıyordu ve Tayvan'dan kitaplar genellikle anakara Çin'de basılmıyordu. 1986'da ilk roman, Üç Kral, Çinli bir yazar tarafından yazılmış, Ah Cheng, Tayvan'da açıkça yayınlandı.

Anakara Çin'den bazı kitaplar 1986'dan önce Tayvan'a farklı yollarla girmeye devam etti. Korsan sürümleri olarak, hem farklı bir başlık hem de takma isim yazar için, farklı bir başlık altında, ancak yazarın adı değişmemiş, takma ad altında ancak başlık değiştirilmemiş veya metnin kendisindeki değişikliklerle değiştirilmiş olarak.

Popüler kitap türleri

Tayvan'da genellikle kendilerine dayanan bir filmi olan kitaplar iyi satılır. Harry Potter diziler popülerdir ve bu yüzden Bridget Jones'un Günlüğü. Batılı olmayan bazı popüler kitaplar Holigan Profesörü, 流氓教授, yazan Lin Jian-long 林建隆, ve Büyük Hastane Küçük Doktor 大醫院 小醫師, yazan Hou Wun-yong 侯文詠. Her ikisi de televizyon için uyarlandı. Diğer popüler edebi olmayan eserler arasında mastering üzerine kitaplar vardı ingilizce ve başarıya ulaşmak.

Edebiyat ödülleri

Tayvan edebiyatı ödülleri arasında Tayvan Edebiyat Ödülü (Tayvan Edebiyatı Ulusal Müzesi tarafından sunulan), Wu San-Lien Edebiyat Ödülü (Wu San-Lien Ödülü Vakfı), Aborijin Edebiyat Ödülü ve Min -Hakka Edebiyat Ödülü (her ikisi tarafından Tayvan Eğitim Bakanlığı ).

Müzeler

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Source: https://tr.wikicsu.ru/wiki/Taiwanese_literature

Free Web Hosting