Shanhua Bölgesi - Shanhua District

Shanhua

善化 區

Zenka
Shanhua Bölgesi
Zhongshan Yolu, CPCCT Shanhua İstasyonu 2011-02-11.jpg
Shanhua District okulunun Tainan şehrindeki konumu
Shanhua District okulunun Tainan şehrindeki konumu
ÜlkeTayvan
Özel belediyeTainan
Alan
• Toplam55,31 km2 (21,36 metrekare)
Nüfus
 (Ocak 2016)
• Toplam46,931
• Yoğunluk769,25 / km2 (1.992,3 / metrekare)
Saat dilimiUTC + 8 (CST )
Posta Kodu
741
İnternet sitesihttp://web2.tainan.gov.tw/shanhua/
Shanhua Bölge ofisi

Shanhua Bölgesi (Çince : 善化 區; pinyin : Shànhuà Qū; Wade – Giles : Shan-hua; Pe̍h-ōe-jī : Siān-hoà-khu; Aydınlatılmış.: 'iyileştirme') bir banliyödür ilçe nın-nin Tainan, Tayvan. 25 Aralık 2010 tarihine kadar kentsel kasaba çözülmüş Tainan İlçe, şimdi orijinal Tainan Şehri ile birleştirilerek tek bir özel belediye oluşturuldu.

Tarih

Shanhua'nın yaşadığı Tayvanlı yerli kabilesi Siraya, kim çağırdı Bakaloan (çevrilmiş Çince : 目加溜 灣; Pe̍h-ōe-jī : Ba̍k-ka-liù-oan) (Ayrıca bakınız Anding, güneybatı sınırında). Kabile tarafından kurulan dört büyük kasabadan biriydi.

1625'te Hollanda Doğu Hindistan Şirketi Bambu toplamaya çalışırken Aborjinler tarafından geri püskürtüldü. Ancak Hollandalılar 1635'te kasabayı fethedebildiler ve bölgede okullar ve kiliseler kurmaya başladı Tevoran[1] (günümüze bakın Yujing ). Teşvik ettiler Han yerleşimciler yeri yetiştirmek için.

İçinde Kale Zeelandia Kuşatması, Koxinga Avrupalıları Tayvan'ın dışına sürdü. Altında Tungning Krallığı Bakaloan şu şekilde yönetildi: Sian-hoa Köyü (善化 里; Siān-hoà-lí) nın-nin Tien-hsing İlçe (天興縣). Göre Shanhua Kent Planı Toplam İnceleme Raporubölgenin eski adı Oanlı (; Oan-lí-ke)[2] tekrar olarak değiştirilmeden önce Shanhua (Japonca: 善化, Hepburn: Zenka) altında Japon kuralı 1920'de.[3] 1940 yılında köy Zenka Kasabasına yükseltildi (善化 街), Shinka Bölgesi (新化 郡), Tainan idari bölge.

Çin Cumhuriyeti

Sonra Japonya'dan Tayvan'ın devri için Çin Cumhuriyeti Shanhua, 1945'te bir kentsel kasaba nın-nin Tainan İlçe. 25 Aralık 2010'da Tainan İlçesi, Tainan Şehri ile birleştirildi ve Shanhua, ilçe of Kent.

Siyaset

25 Aralık 2010 tarihine kadar baş yönetici Shanhua Kasabası halk tarafından seçilmişti sulh hakimi (Çince : 鎮長). İlçede ayrıca bir konsey vardı (Çince : 善化鎮民代表 會) oluşur meclis üyeleri ilçeden seçildi.

Mevcut idari düzenleme yukarıdaki tarihte yürürlüğe girdiğinden, bir direktör (Çince : 區長Tainan Şehri belediye başkanı tarafından atanan) yeni oluşturulan ilçenin yönetiminden sorumludur.

İdari bölümler

Bölge, Tungguan, Zuojia, Guangwen, Wenchang, Nanguan, Wenzheng, Hujia, Hucuo, Shinai, Ximei, Liufen, Liude, Tianliao, Niuzhuang, Jiabei, Jianan, Xiaoxin, Dingjie, Changlong ve Liantan Köyü'nden oluşmaktadır.[4]

Ekonomi

Shanhua bir tarım ekonomisine sahiptir. İlçenin başlıca ürünleri arasında pirinç, şeker kamışı, çilek, ve karpuz.[5]

1973'te Asya Sebze Araştırma ve Geliştirme Merkezi (AVRDC) dahil olmak üzere on bir ülke tarafından ortaklaşa kuruldu Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, ve Çin Cumhuriyeti (Tayvan). Tarım tekniklerini geliştirme hedefi vardır. Merkez Örgütün% 100'ü Shanhua'nın güney kesiminde yer almaktadır ve uluslararası bir örgütün ilk ve tek merkezidir. Tayvan.

Ulusal Bilim Konseyi of Yönetici Yuan kurdu Tainan Bilim Parkı dayalı Sinshih. Parkın bir kısmı Shanhua'da bulunuyor ve yerel sakinlere iş fırsatları getiriyor.

Önemli yerliler (當地著名人物)

  • Shen Guangwen (沈光文) (1612–1688), akademisyen, şair, eğitimci ve Tayvan edebiyatının kurucusu. Tayvanlı Konfüçyüs olarak da adlandırılır.
  • Huang Ta-chou (黃大洲) (1936) Tayvanlı politikacı, Taipei'nin eski belediye başkanı, Çin Taipei Olimpiyat komitesi başkanı
  • Deng Feng-Zhou (鄧豐洲) (1949), Tayvanlı şair, yerel tarih yazarı, Nedan akademisyenler

Turistik yerler

Qing-An Gong

Qing-An Gong (basitleştirilmiş Çince : 庆安 宫; Geleneksel çince : 慶安 宮; pinyin : Qìng-ān gōng) yaklaşık 300 yıllık bir tapınaktır. tanrıça Matsu. Göre sözlü gelenek, Flemenkçe burada bir Hollandaca okulu kurduklarında Tayvan'ı yönetti.[3]

Ulaşım

Referanslar

  1. ^ 地名由來:各地方的地方起源與變遷 - 台南鄉土台灣 (Çin'de).台灣咁仔店. 30 Nisan 2002. Arşivlenen orijinal 8 Ocak 2008. Alındı 21 Aralık 2007.
  2. ^ "Giriş # 40262 (灣裡街)". 臺灣閩南語常用詞辭典 [Sık Kullanılan Tayvan Minnan Sözlüğü ]. (Çince ve Hokkien'de). Milli Eğitim Bakanlığı, R.O.C. 2011.
  3. ^ a b Bölgeler ve yerel bilgiler: Shanhua Township Arşivlendi 2 Ekim 2011 Wayback Makinesi, Tainan İlçe Hükümeti
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". Arşivlendi 5 Aralık 2018'deki orjinalinden. Alındı 18 Nisan 2019.CS1 Maint: başlık olarak arşivlenmiş kopya (bağlantı)
  5. ^ Shanhua İlçesi Hakkında: Endüstri Arşivlendi 30 Aralık 2007 Wayback MakinesiShanhua İlçe Hükümeti
  • Tang Te-chien (唐德塹). Shanhua İlçesinin Yerel Kayıtları (《善化鎮鄉土誌》), 1982

Dış bağlantılar

Source: https://tr.wikicsu.ru/wiki/Shanhua_District

Free Web Hosting