Shanhua Bölgesi

Shanhua Bölge ( Çin :善化區; pinyin : Shanhua qu ; Wade-Giles : Shanhua ; Peh-OE-ji : Sian-hoà-khu ; yanıyor 'ıslah') bir banliyö olan bölge arasında Tainan , Tayvan . 25 Aralık 2010'a kadar , çözülmüş Tainan İlçesinde bir kentsel ilçeydi ve şimdi tek bir özel belediye oluşturmak için orijinal Tainan Şehri ile birleştirildi.

 
Shanhua Bölge Ofisi

Tarih

Shanhua yaşadığı Tayvanlı yerli kabilesinin sıraya denir, Bakaloan (dönüştürülür ve Çince :目加溜灣; Peh-OE-ji : BAK-ka-Liu-oan ) (ayrıca bkz ANDing güneybatı sınırındaki). Kabile tarafından kurulan dört büyük kasabadan biriydi.

1625'te Hollanda Doğu Hindistan Şirketi , bambu toplamaya çalışırken yerliler tarafından geri sürüldü. Ancak Hollandalılar 1635'te şehri fethetmeyi başardılar ve bölgede okullar ve kiliseler kurmaya başladılar ve burayı Tevoran olarak adlandırdılar [1] (bkz . günümüz Yujing ). Han yerleşimcilerini burayı yetiştirmeye teşvik ettiler .

In Fort Zeelandia Siege , Koxinga Tayvan dışına Avrupalıları sürdü. Tungning Krallığı altında , Bakaloan, Tien-hsing İlçesinin ( Si ) Sian-hoa Köyü (善化里; Siān-hoà-lí ) olarak yönetiliyordu . Göre Shanhua Şehir Planı Toplam İnceleme Raporu , bölgenin eski adıdır Oanli (灣里街; Oan-Li-ke ) [2] kullanım için tekrar değiştirildi önce Shanhua ( Japon :善化, Hepburn : Zenka ) 1920'de Japon yönetimi altında . [3] 1940'ta köy, Zenka Kasabası (善化街) , Shinka Bölgesi (新化郡) , Tainan Eyaleti'ne yükseltildi .

Çin Cumhuriyeti

Sonra Japonya'dan Tayvan teslim edilmesi için Çin Cumhuriyeti 1945 yılında, Shanhua bir şekilde organize edildi kentsel ilçe ait Tainan County . Aralık 2010 tarihinde 25 Tainan bir yükseltildi Tainan Şehir ve Shanhua ile birleştirilmiştir ilçesinde bir şehir .

Siyaset

25 Aralık 2010'a kadar , Shanhua Kasabası'nın genel müdürü , halk tarafından seçilen sulh hakimiydi ( Çince :鎮長). İlçede ayrıca , ilçeden seçilen meclis üyelerinden oluşan bir konsey ( Çince :善化鎮民代表會) vardı .

Mevcut idari düzenleme yukarıdaki tarihte yürürlüğe girdiğinden , Tainan Şehri belediye başkanı tarafından atanan bir müdür ( Çince :區長) yeni oluşturulan bölgenin yönetiminden sorumludur.

İdari bölümler

İlçe Tungguan, Zuojia, Guangwen, Wenchang, Nanguan, Wenzheng, Hujia, Hucuo, Shinai, Ximei, Liufen, Liude, Tianliao, Niuzhuang, Jiabei, Jianan, Xiaoxin, Dingjie, Changlong ve Liantan Köyü'nden oluşmaktadır. [4]

ekonomi

Shanhua bir tarım ekonomisine sahiptir. İlçenin başlıca ürünleri pirinç , şeker kamışı , çilek ve karpuzdur . [5]

1973 yılında, Asya Sebze Araştırma ve Geliştirme Merkezi (AVRDC), Amerika Birleşik Devletleri , Japonya ve Çin Cumhuriyeti (Tayvan) dahil olmak üzere on bir ülke tarafından ortaklaşa kuruldu . Tarım tekniklerini geliştirme hedefi vardır. Merkez örgütü Shanhua güney kesiminde yer alır ve bulunan uluslararası organizasyonun ilk ve tek merkezidir edilir Tayvan .

Ulusal Bilim Konseyi arasında İcra Yuan kurdu Tainan Science Park merkezli Sinshih . Parkın bir kısmı Shanhua'da bulunuyor ve yerel sakinlere iş fırsatları sunuyor.

Önemli yerliler (當地著名人物)

 • Shen Guangwen (沈光文) (1612-1688), bilgin, şair, eğitimci ve Tayvan edebiyatının kurucusu. Tayvanlı Konfüçyüs de denir.
 • Huang Ta-chou (黃大洲) (1936) Tayvanlı politikacı, Taipei'nin eski belediye başkanı, Çin Taipei Olimpiyat komitesi başkanı
 • Deng Feng-Zhou (鄧豐洲) (1949), Tayvanlı şair, yerel tarih yazarı, Nedan akademisyenleri

Turistik yerler

Qing-An Gong

Çing-An Gong ( basitleştirilmiş Çince :庆安宫; geleneksel Çince :慶安宮; pinyin : Qing-An Gong ) adanmış neredeyse 300 yaşında bir tapınak, bir tanrıça Matsu . Sözlü geleneğe göre , Hollandalılar Tayvan'ı yönettiklerinde burada bir Hollandaca dil okulu kurdular . [3]

Ulaşım

 
TRA Shanhua İstasyonu
 • Tayvan Demiryolu İdaresi
  • Shanhua İstasyonu
 • Formosa Otoyolu
  • Shanhua Değişimi
 • İl Otoyolu No.1

Referanslar

 1. ^ 地名由來: 各地方的地方起源與變遷-台南.鄉土台灣(Çince). 台灣咁仔店. 30 Nisan 2002 tarihinde Arşivlenen orijinal 8 Ocak 2008 tarihinde . Erişim tarihi: 21 Aralık 2007 .
 2. ^ "Giriş #40262 (灣里街)". 臺灣閩南語常用詞辭典[ Sık Kullanılan Tayvan Minnan Sözlüğü ]. (Çince ve Hokkien'de). Milli Eğitim Bakanlığı, ROC 2011.
 3. ^ a b Bölgeler ve yerel bilgiler: Shanhua Township 2 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine , Tainan County Government sitesinde arşivlendi
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya" . 5 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi . 18 Nisan 2019 alındı .CS1 bakımı: başlık olarak arşivlenmiş kopya ( bağlantı )
 5. ^ Shanhua Township hakkında: Sanayi Arşivlenen de 30 Aralık 2007 Wayback Machine , Shanhua Township Hükümeti
 • Tang Te-chien (唐德塹). Shanhua İlçesinin Yerel Kayıtları (《善化鎮鄉土誌》), 1982

Dış bağlantılar

 • Resmi internet sitesi Edit this at Wikidata

Koordinatlar : 23°08′K 120° 18′D / 23.133°K 120.300°D / 23.133; 120.300

Source: https://stringfixer.com/tr/Shanhua_District

 

 

 

Free Web Hosting