ספרות טייוואנית - Taiwanese literature

ספרות טייוואנית מתייחסת לספרות שנכתבה על ידי טייוואנית בכל שפה בה נעשה שימוש אי פעם בטייוואן, כולל יפנית , האן טייוואני (Hokkien , Hakka ו- מנדרינית ) ו- שפות אסטרונזיות .

רומנים, סיפורים קצרים ושירה  長篇小說、短篇小說和詩歌

בטייוואן יש סצנה ספרותית פעילה מאוד, עם מספר גדול של כותבי רומנים וסיפורים קצרים (במיוחד) נהנים מקהל קוראים רחב, רבים מהם במשך עשרות רבות של שנים. מבחר קצר של סופרים ומשוררים בולטים כולל:

著名作家和詩人

ראה את הרשימה המלאה של סופרים טייוואנים .

באופן דומה , קיימת קהילת שירה גדולה בטייוואן, והיו כמה אנתולוגיות של שירה טייוואנית בתרגום לאנגלית.

שני תחומי האבקה צולבת בין ספרות לאמנויות אחרות בטייוואן כוללים מחול מודרני (במיוחד להקת המחול המודרנית תיאטרון המחול של Cloud Gate , שהוקם וביים הסופרת Lin Huai- דקה ) וקולנוע (כולל הפקות סיפורים מאת הואנג צ'ונמינג בבימויו של יוצר הסרט הטייוואני המוביל Hou Hsiao-hsien ).

בשנות התשעים התרחשה תנועת ספרות טייוואן נאטיבית .

ספרות המתייחסת לפוליטיקה

עם כינון משטר קומוניסטי ביבשת סין ב בשנת 1949, ספרים מסין היבשת לא פורסמו לעתים קרובות בטייוואן וספרים מטייוואן לא פורסמו לעתים קרובות בסין היבשתית. בשנת 1986, הרומן הראשון, שלושה מלכים, שנכתב על ידי סופר סיני ביבשת, אה צ'נג , פורסם ככזה בגלוי בטייוואן.

כמה ספרים מסין היבשת עדיין מצאו את דרכם לטייוואן לפני 1986 בדרכים שונות. כמהדורות פיראטיות, תחת כותרת אחרת ו שם בדוי עבור הכותב, תחת כותרת אחרת, אך עם שם המחבר ללא שינוי, תחת שם בדוי אך עם הכותרת ללא שינוי, או השתנה על ידי שינויים בטקסט את עצמה.

סוגים פופולריים של ספרים

לעתים קרובות ספרים שמבוססים עליהם סרט מוכרים היטב בטייוואן. סדרת הארי פוטר פופולרית וכך גם יומנה של ברידג'ט ג'ונס . כמה ספרים פופולריים שאינם מערביים הם, 流氓教授, מאת לין ג'יאן-לונג and, ו- 大醫院 小醫師, מאת Hou Wun-yong 侯文詠. שניהם הותאמו לטלוויזיה. יצירות פופולריות אחרות שאינן ספרותיות כללו ספרים בנושא מאסטרינג אנגלית והשגת הצלחה.

פרסים ספרותיים

הפרסים לספרות טייוואנית כוללים את פרס הספרות של טייוואן (הוענק על ידי המוזיאון הלאומי לספרות טייוואן), פרס הספרות של וו סאן-לין (קרן פרס וו-סן-לין), ספרות אבוריג'ינית פרס, ו מינימום - הפרס הספרותי של Hakka (שניהם על ידי משרד החינוך בטייוואן ).

מוזיאונים

ראה גם

קישורים חיצוניים

Source: https://he.tr2tr.wiki/wiki/Taiwanese_literature

Free Web Hosting