Literatura tajwańska - Taiwanese literature

Literatura tajwańska odnosi się do literatury napisanej przez Tajwańczyk w jakimkolwiek języku kiedykolwiek używanym na Tajwanie, w tym język japoński, Tajwański Han (Hokkien, Hakka i Mandarynka ) i Austronezyjski Języki.

Powieści, opowiadania i poezja 長篇小說、短篇小說和詩歌

Tajwan ma bardzo aktywną scenę literacką, z dużą liczbą pisarzy powieści i (zwłaszcza) opowiadań, cieszących się szerokim czytelnictwem, wielu z nich od wielu dziesięcioleci. Krótki wybór wybitnych pisarzy i poetów obejmuje(著名作家和詩人):

Zobacz pełna lista tajwańskich pisarzy.

Podobnie, na Tajwanie istnieje duża społeczność poetycka, a kilka antologii poezji tajwańskiej zostało przetłumaczonych na język angielski.

Dwa obszary zapylenia krzyżowego między literaturą a innymi sztukami na Tajwanie obejmują taniec nowoczesny (szczególnie zespół tańca nowoczesnego Teatr Tańca Cloud Gate, założona i wyreżyserowana przez autora Lin Huai-min ) i filmowanie (w tym produkcje opowiadań wg Huang Chunming wyreżyserowany przez czołowego tajwańskiego reżysera Hou Hsiao-hsien ).

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku powstał a natywistyczny ruch literacki na Tajwanie.

Literatura dotycząca polityki

Wraz z utworzeniem komunistyczny reżim w Chinach kontynentalnych w 1949 r., książki z Chin kontynentalnych nie były często publikowane na Tajwanie, a książki z Tajwanu nie były często publikowane w Chinach kontynentalnych. W 1986 roku pierwsza powieść Trzech Króli, napisany przez pisarza z Chin kontynentalnych, Ah Cheng, został opublikowany jako taki na Tajwanie.

Niektóre książki z Chin kontynentalnych wciąż trafiały na Tajwan przed 1986 rokiem na różne sposoby. Jako wydania pirackie, zarówno pod innym tytułem, jak i pod rozszerzeniem pseudonim dla autora, pod innym tytułem, ale z niezmienionym nazwiskiem autora, pod pseudonimem, ale z tytułem niezmienionym lub zmienionym przez zmiany w samym tekście.

Popularne rodzaje książek

Często książki zawierające film na ich podstawie dobrze się sprzedają na Tajwanie. Plik Harry Potter serie są popularne i tak jest Dziennik Bridget Jones. Niektóre niezachodnie popularne książki to Profesor Chuligan, 流氓教授, autorstwa Lin Jian-long 林建隆 i Duży szpital Mały lekarz 大醫院 小醫師, autor: Hou Wun-yong 侯文詠. Oba zostały przystosowane do telewizji. Do innych popularnych dzieł nieliterackich należały książki o masteringu język angielski i osiągnięcie sukcesu.

Nagrody literackie

Nagrody dla literatury tajwańskiej obejmują Taiwan Literature Award (przyznawaną przez National Museum of Taiwan Literature), Wu San-Lien Literary Award (Wu San-Lien Award Foundation), Aboriginal Literature Award oraz Min -Hakka Nagroda Literacka (obie im Ministerstwo Edukacji Tajwanu ).

Muzea

Zobacz też

Zewnętrzne linki

Source: https://ewikipl.top/wiki/Taiwanese_literature

Free Web Hosting