Dystrykt Shanhua - Shanhua District

Shanhua

善化 區

Zenka
Dystrykt Shanhua
Zhongshan Road przed stacją CPCCT Shanhua 2011-02-11.jpg
Lokalizacja dzielnicy Shanhua w Tainan
Lokalizacja dzielnicy Shanhua w Tainan
KrajTajwan
Gmina specjalnaTainan
Powierzchnia
• Razem55,31 km2 (21,36 mil kwadratowych)
Populacja
 (Styczeń 2016)
• Razem46,931
• Gęstość769,25 / km2 (1,992,3 / milę kwadratową)
Strefa czasowaUTC + 8 (CST )
Kod pocztowy
741
Stronie internetowejhttp://web2.tainan.gov.tw/shanhua/
Biuro dystryktu Shanhua

Dystrykt Shanhua (chiński : 善化 區; pinyin : Shànhuà Qū; Wade – Giles : Shan-hua; Pe̍h-ōe-jī : Siān-hoà-khu; oświetlony.: 'amelioration') to podmiejska miejscowość dzielnica z Tainan, Tajwan. Do 25 grudnia 2010 roku był to plik miejskie miasteczko w rozwiązanym Hrabstwo Tainan, które jest teraz połączone z pierwotnym Tainan City, tworząc jedną specjalną gminę.

Historia

Shanhua była zamieszkana przez Aborygeni z Tajwanu plemię Siraya, kto to nazwał Bakaloan (w transliteracji na chiński : 目加溜 灣; Pe̍h-ōe-jī : Ba̍k-ka-liù-oan) (Zobacz też Anding graniczący od południowego zachodu). Było to jedno z czterech głównych miast założonych przez plemię.

W 1625 roku Holenderska Kompania Wschodnioindyjska został odepchnięty przez Aborygenów podczas próby zbierania bambusa. Holendrom udało się jednak podbić miasto w 1635 roku i zaczęli zakładać w okolicy szkoły i kościoły, nazywając to miejsce Tevoran[1] (patrz współczesne Yujing ). Zachęcali Han osadników uprawiających to miejsce.

w Oblężenie Fortu Zeelandia, Koxinga wypędził Europejczyków z Tajwanu. Pod Królestwo Tungning, Bakaloan był zarządzany jako Wioska Sian-hoa (善化 里; Siān-hoà-lí) z Tien-hsing Hrabstwo (天興縣). Według Ogólny raport z przeglądu planu miejskiego Shanhuastara nazwa regionu to Oanli (灣里 街; Oan-lí-ke)[2] zanim został ponownie zmieniony na Shanhua (język japoński: 善化, Hepburn: Zenka) pod Reguła japońska w 1920 roku.[3] W 1940 r. Wieś została przekształcona w miasto Zenka (善化 街), Dystrykt Shinka (新化 郡), Prefektura Tainan.

Republika Chińska

Po przekazanie Tajwanu z Japonii do Republika Chińska w 1945 roku Shanhua została zorganizowana jako miejskie miasteczko z Hrabstwo Tainan. W dniu 25 grudnia 2010 r. Hrabstwo Tainan zostało połączone z Tainan City, a Shanhua został ulepszony do dzielnica z Miasto.

Polityka

Do 25 grudnia 2010 r dyrektor naczelny z Shanhua Township został wybrany powszechnie sędzia (chiński : 鎮長). Miasteczko miało również radę (chiński : 善化鎮民代表 會) składający się z radni wybrany z gminy.

Od momentu wejścia w życie obecnego porozumienia administracyjnego w powyższym dniu dyrektor (chiński : 區長) wyznaczony przez burmistrza miasta Tainan odpowiada za administrację nowo utworzonej dzielnicy.

Podziały administracyjne

Okręg składa się z Tungguan, Zuojia, Guangwen, Wenchang, Nanguan, Wenzheng, Hujia, Hucuo, Shinai, Ximei, Liufen, Liude, Tianliao, Niuzhuang, Jiabei, Jianan, Xiaoxin, Dingjie, Changlong i Liantan Village.[4]

Gospodarka

Shanhua prowadzi gospodarkę rolną. Główne produkty miasteczka to Ryż, trzcina cukrowa, truskawka, i arbuz.[5]

W 1973 roku Centrum Badań i Rozwoju Roślin Azjatyckich (AVRDC) został współzałożony przez jedenaście krajów, w tym Stany Zjednoczone, Japonia i Republika Chińska (Tajwan). Ma na celu ulepszenie technik rolniczych. Plik główna siedziba organizacji znajduje się w południowej części Shanhua i jest pierwszą i jedyną siedzibą międzynarodowej organizacji zlokalizowanej w Tajwan.

Plik National Science Council z Yuan wykonawczy założył Park Naukowy Tainan oparte na Sinshih. Część parku znajduje się na terenie Shanhua i daje możliwości zatrudnienia lokalnym mieszkańcom.

Znani tubylcy (當地著名人物)

  • Shen Guangwen (沈光文) (1612–1688), uczony, poeta, pedagog i twórca literatury tajwańskiej. Nazywany także Tajwańskim Konfucjuszem.
  • Huang Ta-chou (黃大洲) (1936) Tajwan polityk, były burmistrz Tajpej, przewodniczący chińskiego komitetu olimpijskiego w Tajpej
  • Deng Feng-Zhou (鄧豐洲) (1949), tajwański poeta, lokalny autor historii, naukowcy z Nedanu

Atrakcje turystyczne

Qing-An Gong

Qing-An Gong (chiński uproszczony : 庆安 宫; tradycyjne chińskie : 慶安 宮; pinyin : Qìng-an gōng) to poświęcona prawie 300-letnia świątynia bogini Matsu. Według tradycja ustna, the holenderski założyli tutaj szkołę języka niderlandzkiego, kiedy oni rządził Tajwan.[3]

Transport

Bibliografia

  1. ^ 地名由來: 各地方的地方起源與變遷 -台南. 鄉土台灣 (po chińsku).台灣咁仔店. 30 kwietnia 2002 r. Zarchiwizowane z oryginalny w dniu 8 stycznia 2008 r. Odzyskano 21 grudnia 2007.
  2. ^ „Wpis nr 40262 (灣里街)”. 臺灣閩南語常用詞辭典 [Słownik często używanego Tajwanu Minnan ]. (w języku chińskim i Hokkien). Ministerstwo Edukacji, R.O.C. 2011.
  3. ^ za b Regiony i informacje lokalne: Shanhua Township Zarchiwizowano 2 października 2011 r. W godz Maszyna Wayback, Rząd hrabstwa Tainan
  4. ^ „Zarchiwizowana kopia”. Zarchiwizowano od oryginału w dniu 5 grudnia 2018 r. Odzyskano 18 kwietnia 2019.CS1 maint: zarchiwizowana kopia jako tytuł (połączyć)
  5. ^ O Shanhua Township: Industry Zarchiwizowano 30 grudnia 2007 w godz Maszyna Wayback, Rząd miasta Shanhua
  • Tang Te-chien (唐德塹). Lokalne zapisy Shanhua Township (《善化鎮鄉土誌》), 1982

Source: https://ewikipl.top/wiki/Shanhua_District

Free Web Hosting