Tayvan edebiyatı - Taiwanese literature

Tayvanlı literatür tarafından yazılmış literatüre atıfta Tayvan dahil hiç Tayvan'da kullanılan herhangi bir dil, Japonca , Tayvan Han ( Hokkien , Hakka ve Mandarin ) ve Austronesian dilleri.

Romanlar, öyküler ve şiirler 長篇小說、短篇小說和詩歌

Tayvan, çok sayıda roman ve (özellikle) kısa öykü yazarının geniş bir okuyucu kitlesine sahip olduğu çok aktif bir edebiyat ortamına sahiptir ve bunların çoğu onlarca yıldır devam etmektedir. Önde gelen yazar ve şairlerin kısa bir seçkisi şunları içerir(著名作家和詩人):

Tayvanlı yazarların tam listesine bakın .

Benzer şekilde, Tayvan'da büyük bir şiir topluluğu var ve İngilizce çeviride Tayvan şiirinin birkaç antolojisi var.

Tayvan'da edebiyat ve diğer sanatlar arasındaki iki çapraz tozlaşma alanı, modern dans (özellikle yazar Lin Huai-min tarafından kurulan ve yönetilen modern dans topluluğu Cloud Gate Dance Theatre ) ve film yapımını ( Huang Chunming'in yönetmenliğini yaptığı öykü yapımları dahil) içerir . önde gelen Tayvanlı film yapımcısı Hou Hsiao-hsien ).

1990'lar yerlici bir Tayvan edebiyat hareketinin yükselişine tanık oldu .

Siyasetle ilgili edebiyat

1949'da Çin anakarasında Komünist rejimin kurulmasıyla birlikte, Çin anakarasından kitaplar Tayvan'da sık sık yayınlanmadı ve Tayvan'dan kitaplar anakara Çin'de sık sık yayınlanmadı. 1986'da, anakara Çinli bir yazar olan Ah Cheng tarafından yazılan ilk roman olan Three Kings , Tayvan'da olduğu gibi açıkça yayınlandı.

Anakara Çin'den gelen bazı kitaplar, 1986'dan önce Tayvan'a farklı yollarla hala ulaşabiliyordu. Korsan baskılar olarak, yazar için hem farklı bir başlık hem de takma ad altında, farklı bir başlık altında, ancak yazarın adı değişmemiş, bir takma ad altında ancak başlık değişmemiş veya metnin kendisindeki değişikliklerle değiştirilmiş.

Popüler kitap türleri

Tayvan'da genellikle filme dayanan kitaplar iyi satar. Harry Potter serisi popüler ve böyledir Bridget Jones'un Günlüğü . Bazı batılı olmayan popüler kitaplar, Lin Jian-long'un 林建隆 The Hooligan Professor 流氓教授 ve Hou Wun-yong'un 侯文詠Büyük Hastane Küçük Doktoru'dur 大醫院 小醫師. Her ikisi de televizyona uyarlandı. Diğer popüler edebi olmayan eserler arasında İngilizcede ustalaşma ve başarıya ulaşma üzerine kitaplar vardı .

edebi ödüller

Tayvan edebiyatına verilen ödüller arasında Tayvan Edebiyat Ödülü (Ulusal Tayvan Edebiyatı Müzesi tarafından sunulur), Wu San-Lien Edebiyat Ödülü (Wu San-Lien Ödülü Vakfı), Aborijin Edebiyat Ödülü ve Min - Hakka Edebiyat Ödülü (her ikisi de İçişleri Bakanlığı tarafından verilmektedir) bulunmaktadır . Tayvan Eğitimi ).

Müzeler

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar