Shanhua Bölgesi - Shanhua District

Shanhua

善化區

Zenka
Shanhua Bölgesi

CPCCT Shanhua İstasyonu önündeki Zhongshan Yolu 2011-02-11.jpg

Shanhua District okulunun Tainan şehrindeki konumu

Shanhua District okulunun Tainan şehrindeki konumu
Ülke Tayvan
Özel belediye Tainan
Alan
 • Toplam 55,31 km 2 (21,36 mil kare)
Nüfus
  (Ocak 2016)
 • Toplam 46.931
 • Yoğunluk 769,25 / km 2 (1.992,3 / sq mi)
Saat dilimi UTC + 8 ( CST )
Posta kodu
741
İnternet sitesi www .shanhua .gov .tw / tr / Bunu Vikiveri'de düzenleyin
 

 

 

 

 

Shanhua Bölge ofisi

Shanhua Bölge ( Çin : 善化區 ; pinyin : Shanhua qu ; Wade-Giles : Shanhua ; Peh-OE-ji : Sian-hoà-khu ; yanıyor 'ıslah') bir banliyö olan bölge arasında Tainan , Tayvan . 25 Aralık 2010 tarihine kadar, tek bir özel belediye oluşturmak için orijinal Tainan Şehri ile birleştirilen dağılmış Tainan İlçesinde bir şehir kasabasıydı .

Tarih

Shanhua yaşadığı Tayvanlı yerli kabilesinin sıraya denir, Bakaloan (dönüştürülür ve Çince : 目加溜灣 ; Peh-OE-ji : BAK-ka-Liu-oan ) (ayrıca bkz ANDing güneybatı sınırındaki). Kabilenin kurduğu dört büyük kasabadan biriydi.

1625'te, Hollandalı Doğu Hindistan Şirketi , bambu toplamaya çalışırken yerliler tarafından geri püskürtüldü. Ancak Hollandalılar 1635'te kasabayı fethedebildiler ve bölgede okullar ve kiliseler kurmaya başladılar ve buraya Tevoran adını verdiler (bkz. Modern Yujing ). Han yerleşimcilerini burayı ekmeye teşvik ettiler .

In Fort Zeelandia Siege , Koxinga Tayvan dışına Avrupalıları sürdü. Tungning Krallığı altında Bakaloan , Tien-hsing İlçesinin (天興縣) Sian-hoa Köyü ( 善化 里 ; Siān-hoà-lí ) olarak yönetildi . Shanhua Urban Plan Total Review Report'a göre , bölgenin Japon yönetimi altında tekrar Shanhua ( Japonca :善化, Hepburn : Zenka ) olarak değiştirilmesinden önce bölgenin eski adı Oanli'dir (; Oan-lí-ke ) 1940'ta köy , Tainan Eyaleti , Shinka Bölgesi (新化 郡) , Zenka Kasabası'na (善化 街) yükseltildi .

Çin Cumhuriyeti

Sonra Japonya'dan Tayvan teslim edilmesi için Çin Cumhuriyeti 1945 yılında, Shanhua bir şekilde organize edildi kentsel ilçe ait Tainan County . Aralık 2010 tarihinde 25 Tainan bir yükseltildi Tainan Şehir ve Shanhua ile birleştirilmiştir ilçesinde bir şehir .

25 Aralık 2010 tarihine kadar , Shanhua Kasabasının genel müdürü halk tarafından seçilmiş yargıçtı ( Çince : 鎮長 ). İlçede ayrıca ilçeden seçilen meclis üyelerinden oluşan bir konsey ( Çince : 善化鎮民代表會 ) vardı .

Mevcut idari düzenleme yukarıdaki tarihte yürürlüğe girdiğinden , Tainan Şehri belediye başkanı tarafından atanan bir müdür ( Çince : 區長 ) yeni oluşturulan bölgenin idaresinden sorumludur.

İdari bölümler

Bölge; Tungguan, Zuojia, Guangwen, Wenchang, Nanguan, Wenzheng, Hujia, Hucuo, Shinai, Ximei, Liufen, Liude, Tianliao, Niuzhuang, Jiabei, Jianan, Xiaoxin, Dingjie, Changlong ve Liantan Köyü'nden oluşmaktadır.

Ekonomi

Shanhua bir tarım ekonomisine sahiptir. İlçenin başlıca ürünleri pirinç , şeker kamışı , çilek ve karpuzdur .

1973'te Asya Sebze Araştırma ve Geliştirme Merkezi (AVRDC) Amerika Birleşik Devletleri , Japonya ve Çin Cumhuriyeti (Tayvan) dahil on bir ülke tarafından ortaklaşa kuruldu . Tarım tekniklerini geliştirme hedefi vardır. Organizasyonun merkezi Shanhua'nın güney kesiminde yer almaktadır ve Tayvan'da bulunan uluslararası bir organizasyonun ilk ve tek merkezidir .

Ulusal Bilim Konseyi arasında İcra Yuan kurdu Tainan Science Park merkezli Sinshih . Parkın bir kısmı Shanhua'da yer alıyor ve yerel sakinlere iş fırsatları getiriyor.

Önemli yerliler (當地著名人物)  

  • Shen Guangwen (沈光文) (1612–1688), akademisyen, şair, eğitimci ve Tayvan edebiyatının kurucusu. Tayvanlı Konfüçyüs olarak da bilinir.
  • Huang Ta-chou (黃大洲) (1936) Tayvanlı politikacı, Taipei'nin eski belediye başkanı, Çin Taipei Olimpiyat komitesi başkanı
  • Deng Feng-Zhou (鄧豐洲) (1949), Tayvanlı şair, yerel tarih yazarı, Nedan akademisyenler

Turistik yerler

Qing-An Gong

Qing-An Gong ( basitleştirilmiş Çince : 庆安 宫 ; geleneksel Çince : 慶安 宮 ; pinyin : Qìng-ān gōng ), neredeyse 300 yaşında olan ve tanrıça Matsu'ya adanmış bir tapınaktır . Sözlü geleneğe göre Hollandalılar , Tayvan'ı yönettiklerinde burada bir Hollandaca dil okulu kurdular .

Ulaşım

 

 

 

 

TRA Shanhua İstasyonu

Referanslar

  • Tang Te-chien (唐德塹). Shanhua Kasabasının Yerel Kayıtları (《善化鎮鄉土誌》), 1982

Dış bağlantılar

Koordinatlar : 23 ° 08′N 120 ° 18′E  /  23,133 ° K 120,300 ° D  / 23.133; 120.300

Source: https://tr.abcdef.wiki/wiki/Shanhua_District

Free Web Hosting