Tchajwanská literatura - Taiwanese literature

Tchajwanská literatura označuje literaturu napsanou Tchajwanci v jakémkoli jazyce, který se kdy na Tchaj-wanu používal, včetně japonštiny , tchajwanského Han ( Hokkien , Hakka a Mandarin ) a austronéských jazyků.

Romány, povídky a poezie 長篇小說、短篇小說和詩歌

Tchaj-wan má velmi aktivní literární scénu s velkým počtem autorů románů a (zejména) povídek, které se těší široké čtenářské veřejnosti, z nichž mnohé po mnoho desetiletí běží. Krátký výběr významných spisovatelů a básníků zahrnuje(著名作家和詩人):

Podívejte se na úplný seznam tchajwanských autorů .

Podobně existuje velká komunita poezie na Tchaj-wanu a v anglickém překladu existuje několik antologií tchajwanské poezie.

Dvě oblasti křížového opylování mezi literaturou a jiným uměním na Tchaj-wanu zahrnují moderní tanec (zejména moderní taneční soubor Cloud Gate Dance Theatre , který založil a režíroval autor Lin Huai-min ) a filmová tvorba (včetně inscenací příběhů Huang Chunming v režii přední tchajwanský filmař Hou Hsiao-hsien ).

V 90. letech vzrostlo nativistické tchajwanské literární hnutí .

Literatura vztahující se k politice

Se zavedením komunistického režimu v Číně v roce 1949 nebyly knihy z pevninské Číny často vydávány na Tchaj-wanu a knihy z Tchaj-wanu nebyly často vydávány v Číně. V roce 1986 byl na Tchaj-wanu otevřeně vydán první román Tři králové , napsaný čínským spisovatelem z pevniny Ah Chengem .

Některé knihy z pevninské Číny se před rokem 1986 dostaly na Tchaj-wan ještě různými způsoby. Jako pirátská vydání, pod jiným názvem a pseudonymem pro autora, pod jiným titulem, ale se nezměněným jménem autora, pod pseudonymem, ale s nezměněným názvem nebo pozměněnými změnami v samotném textu.

Populární druhy knih

Na Tchaj-wanu se často dobře prodávají knihy, které obsahují film založený na nich. Série Harry Potter je populární, stejně jako deník Bridget Jonesové . Některé nezápadní populární knihy jsou The Hooligan Professor , 流氓教授, Lin Jian-long 林建隆, a Big Hospital Small Doctor by 大醫院 小醫師, od Hou Wun-yong 侯文詠. Oba byly upraveny pro televizi. Mezi další populární literární díla patřily knihy o zvládnutí angličtiny a dosažení úspěchu.

Literární ocenění

Ceny tchajwanské literatury zahrnují Cenu Tchaj-wanu za literaturu (udělovanou Národním muzeem tchajwanské literatury), Literární cenu Wu San-Lien (Nadace Wu San-Lien Award), Cenu za domorodou literaturu a Literární cenu Min - Hakka (obě uděluje ministerstvo Vzdělání Tchaj-wanu ).

Muzea

Viz také

externí odkazy